Ciężar pomagania – o ciele, mieszczeniu emocji i regulacji układu nerwowego
Warsztaty rozwojowe dla zawodów pomocowych: fizjoterapeutów, psychologów, położnych i pielęgniarek, dietetyków, lekarzy, ratowników i innych terapeutów
Warsztat 1: Przeciążenie i stres w pracy zawodów pomocowych – jak je rozpoznać i nim zarządzać?
Cel: Zrozumienie mechanizmów przeciążenia zawodowego, rozpoznawanie wczesnych sygnałów przeciążenia w ciele i emocjach, jakie myśli temu towarzyszą. Lepsze zarządzanie stresem.
Warsztat 2: Obecność emocji w ciele – jak je rozpoznawać i uwalniać?
Cel: Rozpoznanie, w jaki sposób emocje manifestują się w ciele i nauka wybranych technik ich uwalniania, redukcja napięcia w ciele. Nauka gruntowania i większezj świadomości bycia w ciele.
Warsztat 3: Kontenerowanie emocji – co to jest i jak tym zarządzać?
Cel: Zrozumienie procesu kontenerowania emocji własnych i pacjentów/klientów, wypracowanie sposobów zarządzania tym procesem. Doświadczanie granic.
Warsztat 4: Regulacja emocji i nagromadzonego napięcia – narzędzia do codziennego użytku.
Cel: Poznanie technik regulacji emocji i relaksacji, które można stosować w codziennej pracy z pacjentami/klientami.
Warsztat 5: Szukanie wewnętrznego spokoju. Grupa – jako wsparcie i forma regulacji.
Cel: Poznanie technik relaksacyjnych, wizualizacyjnych, medytacyjnych i mindfulness, ćw somatycznych, które mogą pomóc w znalezieniu wewnętrznego spokoju i zmniejszeniu przeciążenia. Budowanie wsparcia i współpracy w zespole terapeutycznym.
Każdy warsztat kończy się refleksją nad zdobytymi umiejętnościami oraz planem wdrożenia ich w życie codzienne i zawodowe.
Warsztaty są zaprojektowane tak, aby:
- łatwiej rozpoznawać reakcje emocjonalne w ciele i nimi zarządzać,
- zwiększyć samopoznanie i autorefleksję terapeuty w życiu osobistym i zawodowym,
- wzmocnić kompetencje terapeutyczne,
- nauczyć się jak można lepiej zadbać o własny dobrostan,
- efektywniej zarządzać emocjami w trudnych sytuacjach,
- zgromadzić nowe umiejętności autoregulacji i zarządzania stresem,
- przeciwdziałać powstawaniu przeciążenia i wypalenia w zawodach pomocowych,
- nauczyć się pierwszej pomocy emocjonalnej jak i dłuższych form relaksacji.
Materiały i metody:
- prezentacje multimedialne – trochę teorii,
- ćwiczenia somatyczne, rozciągające, relaksacyjne i psychologiczne w różnych pozycjach ciała,
- ćwiczenia indywidualne, w parach i grupowe,
- case studies,
- dyskusje grupowe,
- opieramy się o metody i techniki pracy z ciałem i emocjami: Somatic Experiencing®, Soma Embodiment®, EmotionAid®, Living Somatics, TRE®, Touch for Health®, Gestalt, bioenergetyka Evy Reich, Butejko, ćwiczenia somatyczne, metody powięziowe, teorię poliwagalną.
Szczegóły
Czas trwania: 6 jednostek dydaktycznych w cyklu 5 spotkań
Terminy: 12, 19 i 26 października, 2 i 16 listopada 2024 r.;
soboty, godz. 9:00-14.15 (w tym trzy przerwy przekąskowe po 15 min.)
Miejsce: ArcariaMed ul. Podolska 25, Bydgoszcz
Liczba uczestników: minimum 7, maksymalnie 14 (decyduje kolejność wpłat).
Cena: 1150zł/os. za cykl, przy wpłacie do 30.09. obowiązuje cena promocyjna: 1000 zł.
Prowadzące:
- dr n. społ. Anna Hibner,
- dr n. o zdr. Agnieszka Skopowska.
Zapisz się mailowo na adres recepcja@arcariamed.pl lub telefonicznie: 517 109 066
Ewentualnie zostaw swój numer telefonu, a oddzwonimy do Ciebie, ustalając szczegóły.
Prowadzące:
Dr n. społ. Anna Hibner
Psycholożka praktykująca z 20-to letnim stażem, Provider metody TRE®, facylitatorka techniki EmotionAid®, Psychoterapeutka Gestalt w trakcie 4-go ostatniego roku szkolenia, uczestniczka 3-letniego szkolenia pracy z traumą poprzez ciało w nurcie Somatic Experiencing® (SE®) autorstwa Petera Levine, pracuje w oparciu o teorię poliwagalną.
Wspiera się m.in. podejściem poznawczym, w tym Racjonalną Terapią Zachowania, coachingiem oraz założeniami psychologii pozytywnej. Ponadto w pracy korzysta z metod pracy z ciałem, w tym: metoda Life Force, łagodnej bioenergetyki Evy Reich, Access Bars®, oddech według Butejko.
Pracuję zarówno z osobami doświadczającymi traumy, jak i z osobami poszukającymi swojej ścieżki w życiu i karierze w punktach zwrotnych, swego celu i sensu życia, osobami borykającymi się z kryzysem rozwojowym, zaburzeniami psychosomatycznymi, cierpiącymi z powodu chronicznego stresu, zaburzeń / wahań nastroju oraz niskiego poczucia wartości i wiary w siebie; z osobami doświadczającymi straty (partnera/-ki, dziecka, pracy, celu w życiu), z depresją poporodową dla kobiet; z osobami w kryzysie zawodowym (w tym wypalenie), ze stanami lękowymi, depresją, kryzysami w związku, kryzysem rodzicielskim.
Pracuję indywidualnie z osobami dorosłymi we własnym gabinecie psychoterapeutycznym. Prowadzę sesje indywidualne oraz grupowe z metody TRE® oraz zajęcia grupowe z ruchu somatycznego „Living Somatics”, których celem jest obniżenie doświadczanego bólu, napięcia oraz stresu.
Swoje doświadczenie zdobywałam m.in. w trakcie ponad siedmioletniej pracy w Akademickim Centrum Medycznym, wspierając pacjentów doświadczających kryzysu zdrowotnego w związku z chorobami psychosomatycznymi (tzn. migreny, chroniczne bóle i napięcia mięśni, nerwice itd.), w tym układu krwionośnego (tzn. zawał, nadciśnienie, arytmia, udar), trzy lata w Centrum Zdrowia Psychicznego wspierając osoby doświadczające kryzysu psychicznego związanego z mobbingiem w pracy, kryzysem w relacjach z najbliższymi, a także osoby w kryzysie rozwojowym. Odbyłam staż kliniczny na psychiatrycznym oddziale dziennym oraz stacjonarnym w Centrum Medycznym Gizińscy.
Dr n. o zdr. Agnieszka Skopowska
Fizjoterapeutka z 15-letnim stażem, w ostatnich latach specjalizująca się w problemach uroginekologicznych (także seksuologicznych) i stomatologicznych oraz wykładowca z 20-letnim doświadczeniem, adiunkt w Katedrze Fizjoterapii w Collegium Medicum UMK w Bydgoszczy. Provider metody TRE®, w trakcie 2-letniego szkolenia pracy z traumą poprzez ciało w nurcie Soma Embodiment® (SE) autorstwa Soni Gomes, pracuje w oparciu o teorię poliwagalną.
Doświadczenie zawodowe zdobyłam uczestnicząc w ok. 60 szkoleniach i kursach doskonalących (m. in.: technik osteopatycznych, manualncyh, terapii powięziowej i wisceralnej, Touch for Health®, akupunktury). Pracowałam przy Szkołach Rodzenia, na oddziałach rehabilitacji neurologicznej i kardiologicznej, w hospicjum i w centrach zdrowia, na obozach aktywnej rehabilitacji z pacjentami po uszkodzeniach rdzenia, ze sportowcami.
Prowadzę kompleksową bezbolesną terapię blizn, zajmuję się rozejściem mięśni brzucha (DRA), fizjoterapią uroginekologiczną oraz stomatologiczną; łagodzeniem bólu kręgosłupa, mięśni i stawów, a także pracuję z osobami z przewlekłym bólem neuropatycznym.
Przyjmuję także pacjentów z objawami przewlekłego zmęczenia, zespołem wypalenia zawodowego, przeciążeniem układu nerwowego (różne problemy psychosomatyczne) – prowadząc terapię opartą o regulację układu autonomicznego i napięć mięśniowych.
Prowadzę sesje indywidualne oraz grupowe (cykl 5 sesji) w nurcie metody TRE®, zajęcia grupowe „Dialog z ciałem” oraz indywidualne sesje SE® – służące lepszemu ugruntowaniu, ożywieniu, wyrównaniu napięć w ciele oraz integracji czucia, orientacji w przestrzeni i wrażeń z ciała.
Jestem autorką warsztatów na temat: „Ciało i emocje – o odpuszczaniu napięć”, „Radzenie sobie ze stresem” „Psychosomatyka”, “Ergonomia w pracy i ruch uwalniający napięcia” , „Dialog z ciałem”, “Dno miednicy – moje wsparcie i moc”, „Bez wstydu o problemach uro- i sekusologicznych u mężczyzn”.